To genialność umysłu Synestetyków, czyli osób u których uruchomiły się szersze połączenia w mózgu, które oznaczają szerokie odczuwania otaczającej rzeczywistości, świata, łącznie z innymi osobami, czyli ludźmi.
Odczuwania Synestezji to widzenie kolorami, którym podporządkowane są również zapachy, kształty, dźwięki. Synestezja to widzenie kolorami cyfr i liczb. To całe ciągi barwne szerokich informacji, jakie dostarcza każde wypowiedziane zdanie zarówno przez Synestetyka, jak i każdą osobę która mówi, wypowiada cokolwiek.
Synestetyk słysząc muzykę widzi ją w kolorach, czuje jej dotyk i fakturę poszczególnych dźwięków, jak również czuje zapachy i smaki związane z muzyką, z jakimikolwiek dźwiękami.
Niektórzy światowej sławy muzycy, kompozytorzy tak właśnie czuli i czują. Odczucia synestetyczne postrzegania świata powodują, że osoby obdarzone tymi szerokimi zmysłami głównie zajmują się własną twórczością, na ogół są artystami.
Bycie artystą gdy się jest Synestetykiem w podstawowy sposób ułatwia codzienna egzystencję. Bowiem bardzo trudno zagłębić się we własne życie, żyć „ zwyczajnym” ludzkim życiem, przy takim wręcz ataku stałych informacji w każdej minucie i sekundzie własnego życia.
Twórczość i wykorzystanie tej genialności odczuwania jest linkiem do siebie i własnego życia. A więc Synestetycy obdarzeni tą niezwykłą wrażliwością odczuwania malują, tworzą muzykę, grają, komponują, piszą, rozwijając swoje wielopoziomowe zdolności. Stają się niezwykle twórczymi artystami, indywidualnościami w świecie sztuki.
A jak im się żyje poza faktem bycia Synestetykiem? Jest mało informacji na ten temat. Naukowców i cała rzesza psychologów, psychiatrów, socjologów ten aspekt życia Synestetyków nie był odpowiednio analizowany.
Napisano około 6 tysięcy prac na temat Synestezji i Synestetyków, działania ich mózgów. Kilka razy w ciągu roku w różnych miejscach na świecie odbywają się zjazdy naukowców, psychologów, psychiatrów, socjologów i osób obdarzonych tym niezwykłym darem, aby poszerzyć wiedzę na temat : wykorzystania tej genialności umysłu.
Jak żyje na co dzień Synestetyk, kiedy codzienny kontakt ze światem, jak i z ludźmi dostarcza bez przerwy szerokich bodźców smakowo – zapachowo - fakturowo - dźwiękowych. To stała stymulacja mózgu, który nie odpoczywa w tym temacie. Stale dostarcza niezwykłych i szerokich informacji .
Każdy Synestetyk ma swój odrębny alfabet, pod względem koloru. Każda litera na stałe przypisana jest do odrębnego koloru. A zestawy liter, słowa i zdania, tworzą własne ciągi kolorystyczne i odrębne gamy kolorów, wraz z ich dźwiękami, odczuciami smakowymi oraz fakturą i kształtem samym w sobie. Podobnie jest z cyframi. Podlegają też własnym stałym elementom Synestezji.
Synestetyk malując lub pisząc, tworząc muzykę, w swój własny sposób wykorzystuje te ciągi skojarzeń i informacji, jakie są mu przekazywane przez mózg. To swoista ścieżka skojarzeń i wiedza, jaką dzięki ćwiczeniom wizualizacji i innym, indywidualnym można, wręcz należy wykorzystać w procesie tworzenia dzieła.
Samo istnienie alfabetu kolorów liter i cyfr to często spotykane odczuwanie na poziomie śladowych u wielu osób. Podobno, według naukowców, cywilizacja zablokowała te naturalne możliwości percepcji naszego mózgu. Przed wielu laty każdy człowiek z łatwością podobnie czuł i widział jak obecnie czuje i widzi i odczuwa Synestetyk. Rozwijanie własnej intuicji, nie wspominając o telepatii to prosty sposób do szerszego odczuwania siebie, świata i innych.
Nasuwa się pytanie: po co ? Czy takie szerokie odczuwanie pomaga w codziennym życiu?
Moi zdaniem szerokie odczuwanie przybliża każdego do siebie samego. Kim tak naprawdę jest, jaki ma kontakt ze sobą i z innymi. Czy też żyje w zamkniętym akwarium, wykonując elementarne czynności, w średnim odczuwaniu, z rozwijającym się lękiem egzystencji, w ułudnym poczuciu, że żyje…
Bycie w związku, w rodzinie wymaga też świadomości kim się jest i jaka osobą się jest. To odwieczne zapytanie ludzi, bez względu na wiek i cywilizacje. Teraz to zapytanie, gdy cyfryzacja wszystkiego wokoło ułatwia codzienne życie, a pogoń za dobrobytem staje się aż tak istotne, to proste zapytanie; kim jestem do czego zmierzam, co oznacza szczęście… staje się nierozerwalnie związane z szerszym odczuwaniem siebie, ludzi i świata.
Być może Synestetycy poprzez genialność własnego umysłu są bliżej odpowiedzi na powyższe pytania? Być może właśnie Synestetycy poprzez szersze odczuwanie i szersze czucie siebie są bardziej ludzcy, humanitarni i empatyczni?
W świecie w którym elementarna empatia jest coraz dalej odsuwana. I jedynym prawdziwym światem staje się świat flory i fauny, bo nie skorumpowany, nie zmanipulowany, szczery w swoim odczuwaniu i czuciu…?
Alina Skiba
Świat Synestezji
Synestezja
Archiwum artykułów
- Reality 2022-06-12 05:45
- Ready to Fly 2022-06-10 14:04
- Infinity 2022-06-08 10:01
- Reality 2022-06-06 12:20
- Infinyty 2022-06-05 06:24
- Ready to Fly 2022-06-04 13:03