Dzisiaj jest: 16.6.2024, imieniny: Aliny, Anety, Benona
WYBIERZ JĘZYK

Nauka

1 2 15

 • Są już pierwsze zdjęcia z polskiego satelity Intuition-1
  12.04.2024
  Gliwicka firma KP Labs opublikowała właśnie pierwsze obrazy ze swojego demonstracyjnego satelity Intuition-1, który na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy Space X trafił na orbitę niemal dokładnie 5 miesięcy temu. W satelicie zastosowano przełomową technologię opracowania danych już na orbicie z pomocą sztucznej inteligencji. Dzięki temu - jak tłumaczy nam wiceprezes KP Labs Michał Zachara...
 • Helena Trojańska i bóg Apollo. Zachwycające freski odkryte w Pompejach
  11.04.2024
  O zachwycających, nowo odkrytych freskach poinformował w ekskluzywnej rozmowie z dziennikarzami BBC szef Parku Archeologicznego Pompeje, Gabriel Zuchtriegel. Zostały odsłonięte podczas prac prowadzonych w "czarnym pokoju". Przedstawiają między innymi Helenę Trojańską i kilka innych scen z mitologii greckiej.
 • Drużyna Wydziału Fizyki UW na 5. miejscu w Międzynarodowym Turnieju Fizyków
  10.04.2024
  To wielki sukces całej drużyny. Studenci z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zajęli 5. miejsce w Międzynarodowym Turnieju Fizyków. W Zurychu rywalizowało 21 drużyn z całego świata.
 • Nie żyje noblista Peter Higgs, odkrywca "boskiej cząstki"
  09.04.2024
  Noblista Peter Higgs zmarł w Edynburgu, w wieku 94 lat - poinformował we wtorek "The Guardian". Fizyk otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2013 r., wraz z Francois Englertem, za teorię, która wyjaśnia, skąd się bierze masa. Jej słuszność potwierdziło odkrycie bozonu Higgsa, zwanego też "boską cząstką".
 • Marzec dziesiątym najgorętszym miesiącem w historii pomiarów
  09.04.2024
  Marzec był dziesiątym kolejnym najgorętszym miesiącem w historii pomiarów - poinformowała unijna służba ds. zmian klimatu Copernicus. Od kwietnia ubiegłego roku do marca 2024 średnia globalna temperatura była o 1,58 stopnia Celsjusza wyższa niż w okresie przedindustrialnym.
 • Biały Dom ma zadanie dla NASA: Opracować czas księżycowy
  03.04.2024
  Agencja NASA ma opracować nowy system czasu dla Księżyca, który ma zostać wprowadzony do końca 2026 roku. Skoordynowany Czas Księżycowy (CLT) ma umożliwić precyzyjne określanie czasu nie tylko na Księżycu, ale również na statkach kosmicznych.
 • Robisz świąteczne porządki? Ekspert radzi: Nie przesadzaj z detergentami
  28.03.2024
  Mikrobiolog prof. Beata Sobieszczańska radzi, aby w trosce o zdrowie swoje i rodziny nie przesadzać z higieną i przy świątecznych porządkach nie stosować w nadmiarze detergentów. Według niej nadmierna czystość otoczenia szkodzi naszej odporności, a usuwanie brudu to nie sterylizacja.
 • Czy place zabaw są bezpieczne? Zbadają to naukowcy z Lublina
  28.03.2024
  Naukowcy z KUL zbadają lubelskie place zabaw pod kątem bakterii. Porównają, czy więcej patogenów niewrażliwych na antybiotyki jest w pobliżu zieleni, czy na placach miejskich. Wyniki będzie można zobaczyć w formie interaktywnej mapy.
 • Scorpio Infinity. Wrocławski łazik księżycowy podbija Australię
  25.03.2024
  Reprezentanci Politechniki Wrocławskiej zwyciężyli w międzynarodowych zawodach Australian Rover Challenge rozgrywanych na Uniwersytecie w Adelajdzie. Ich nowy łazik księżycowy Scorpio Infinity zaliczył znakomity debiut - podała uczelnia w poniedziałkowym komunikacie. W zawodach brały udział także zespoły studenckie z Australii, Indii oraz Bangladeszu.
 • Potężna burza geomagnetyczna. Będą zorze i... problemy
  24.03.2024
  Niezwykłe zjawisko nad Polską. Tej nocy warto patrzeć w niebo! Na całym obszarze kraju mogą występować... zorze polarne. To efekt burzy geomagnetycznej, która osiągnęła poziom G4 w pięciostopniowej skali. I która może przynieść też mniej przyjemne skutki: mogą wystąpić problemy z sieciami energetycznymi oraz ze śledzeniem satelitów na orbicie Ziemi - ostrzega Centrum Badań Kosmicznych...
 • Szczepionka przeciwko rakowi płuc? Pracują nad nią brytyjscy naukowcy
  22.03.2024
  Uczeni z uniwersytetów w Oxfordzie i Londynie pracują nad szczepionką przeciw rakowi płuc. Jeśli ich wysiłki zakończą się sukcesem, może to radykalnie wpłynąć na obecny kształt terapii antynowotworowej.
 • Świat w obliczu demograficznej zapaści. Niepokojące prognozy
  21.03.2024
  Ludzkość stoi w obliczu kryzysu demograficznego, który sprawi, że pod koniec bieżącego stulecia niemal we wszystkich krajach liczba ludności będzie się zmniejszać. Wyż demograficzny będzie się utrzymywał tylko w państwach Afryki Subsaharyjskiej, gdzie około 2100 roku będzie rodzić się co drugie dziecko na świecie. Takie wnioski prezentuje na łamach czasopisma "Lancet"...
 • Czy borelioza była leczona szkodliwymi metodami? Rzecznik Praw Pacjenta wydał komunikat
  21.03.2024
  Rzecznik Praw Pacjenta badał sprawę długotrwałego podawania antybiotyków przy leczeniu boreliozy (ILADS) i stosowania terapii oligonukleotydami (SOT) w leczeniu pacjentów z chorobami onkologicznymi, bakteryjnymi oraz wirusowymi. „Naruszają prawa pacjentów” – zdecydował rzecznik.
 • Nowość w Centrum Nauki Kopernik. Poznajcie Spota - psa robota
  21.03.2024
  Słucha poleceń, chodzi przy nodze i nie trzeba go karmić. Spot to zaawansowany układ mechatroniczny, wyposażony w sztuczną inteligencję, która sprawia, że naśladuje ruchy zwierzęcia. Spot ma swój wybieg w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a jego aktywnością mogą sterować zwiedzający za pomocą panelu.
 • Biustonosz ma wykrywać raka piersi
  18.03.2024
  Uczeni z brytyjskiego uniwersytetu w Nottingham pracują nad biustonoszem, który będzie wykrywał raka piersi. Na ile może on być skuteczny?
 • Jest przełom w sprawie Voyagera 1. Awaria trwa już 5 miesięcy
  15.03.2024
  Inżynierowie NASA otrzymali pierwszy sygnał od kosmicznej sondy Voyager 1 od ponad pięciu miesięcy - informuje CNN. Wśród specjalistów budzi to nadzieję na naprawienie problemów z komunikacją, z jakimi boryka się stary komputer pokładowy. Chociaż statek w dalszym ciągu przekazuje sygnał radiowy swojemu zespołowi kontroli misji na Ziemi, to od listopada sygnał ten nie zawierał żadnych...
 • Święto Pi. Z tej okazji w Krakowie pobito rekord
  14.03.2024
  Świat obchodzi dziś święto liczby Pi. Datę 14 marca wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi przybliżoną wartość liczby Pi. Święto ma już 30 lat i wiele ośrodków badawczych świata przygotowało w związku z tym atrakcje, które mają przybliżyć odwiedzającym tajemnice związane z jedną z najbardziej interesujących zagadek matematycznych.
 • Wielki sukces Space X. Megarakieta Starship wystartowała
  14.03.2024
  Megarakieta Starship firmy Space X wystartowała z bazy w Boca Chica w Teksasie. Jest to najpotężniejszy pojazd kosmiczny w historii. Lot testowy odbył się po raz trzeci i rakieta doleciała dalej niż podczas dotychczasowych prób. Firma ogłosiła sukces mimo utraty kontroli nad rakietą.
 • Zadawać albo nie zadawać prac domowych. Oto jest pytanie na Dzień Liczby Pi
  14.03.2024
  Opinie na temat zadań domowych są wśród samych nauczycieli podzielone mniej więcej pół na pół. To jasne, że jeżeli nie będziemy wymagać od uczniów, by prace domowe były obowiązkowe, to pewne efekty nauczania powinny być wyniesione wyłącznie z lekcji. Aby to osiągnąć, musimy odchudzić podstawę programową, by mieć na lekcjach więcej czasu na omawianie określonych zagadnień” - mówią RMF FM...
 • Studenci z UW ze złotym medalem. Wygrali międzynarodowy konkurs
  13.03.2024
  Studenci z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW) zdobyli złoty medal w konkursie University Physics Competition 2023. Zawody polegały na przygotowaniu pracy naukowej na jeden z dwóch zadanych tematów. W rywalizacji wzięło udział 466 drużyn z ośrodków naukowych z całego świata, w tym ośmiu z wydziału Fizyki UW.

1 2 15

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.